Общее·количество·просмотров·страницы

вторник, 2 декабря 2014 г.

10 кращих кораблів ХХ століття

Що таке чи хто такий "Дредноут"? Чим знаменитий лінкор "Айова"? Чи може невеликий корабель загрожувати найдосконалішим супутникам? Хто може перемогти "Німітц"?

Пропонуємо невелику публікацію про найвизначніші (після космічних кораблів) досягнення технічного генію людства, що стали визначними етапами світового військового суднобудування.
Якось нам потрапив на очі рейтинг 10 кращих кораблів ХХ століття, складений каналом Military Channel. За багатьма пунктами з висновками американських експертів складно не погодитися, але що неприємно здивувало, у рейтингу не було жодного російського (радянського) корабля. У чому сенс подібного рейтингу, запитаєте ви. Яке практичне значення він має для репутації Військово-морського флоту? Барвисте шоу з корабликами для обивателя, не більше того.

Ні, все набагато серйозніше. По-перше, з нами не погодяться творці тих самих «корабликів». Той факт, що саме їхні кораблі були обрані серед тисяч інших конструкцій - це визнання роботи їхнього колективу, а найчастіше – це головне досягнення всього їхнього життя. По друге, ці своєрідні еталони показують, в якому напрямку рухається прогрес, які сили військово-морського флоту є найбільш ефективними. Ну і, по-третє, подібний рейтинг - гімн досягненням Людства, адже багато хто з представлених в списку військових кораблів є шедеврами морської інженерії. У цій статті ми намагатимемося виправити деякі, на наш погляд, помилкові висновки експертів Military Channel, а краще, давайте разом поміркуємо у вигляді такого, такого собі інформаційно-розважального спору на тему, які ж саме 10 найкращих військових кораблів ХХ століття залишили по собі добру пам’ять в історії.

Тепер найважливіший момент - критерії оцінювання. Як бачите, ми навмисно не будемо використовувати фрази «найбільший», «найшвидший» або «найпотужніший» ... Кращим визнається тільки той тип корабля, який приніс максимальну користь своїй країні, залишаючись при цьому цікавим з технічної точки зору. Виключно високо цінується бойовий досвід. Велике значення відіграють тактико-технічні характеристики, а також такі непомітні, на перший погляд, параметри, як кількість одиниць серії та термін активної служби у бойовому складі флоту. Плюс крапля здорового глузду. Ось, наприклад, «Ямато» - найбільший лінкор, який коли-небудь був побудований людиною, найпотужніший лінкор свого часу. Чи був він кращим? Зрозуміло, ні. Створення лінкорів типу «Ямато» стало грандіозним провалом Імператорського флоту за критерієм «вартість / ефективність», своєю присутністю він приніс більше шкоди, аніж користі. «Ямато» запізнився, час дредноутів закінчився.

Ну а тепер, власне, сам список:

10 місце - серія фрегатів «Олівер Хазард Перрі»

Один з найпоширеніших типів сучасних військових кораблів. Кількість побудованих одиниць серії - 71 фрегат. Вже 35 років перебуває на озброєнні військово-морських сил 8 країн світу.

Повна водотоннажність - 4200 тон

Основне озброєння - пускова установка Мк13 для запуску ЗУР «Стандард» і ПКР
«Гарпун» (боєкомплект - 40 ракет).

Є ангар на 2 вертольоти системи LAMPS і 76-мм артилерія.

Основною метою програми «Олівер Х. Перрі» було створення недорогих ескортних фрегатів УРО, звідси трансокеанських дальність ходу: 4500 морських миль на 20 вузлах.

Чому такий чудовий фрегат на останньому місці? Відповідь доволі проста: замалий бойовий досвід. Бойове зіткнення з іракською авіацією вийшло не на користь фрегата - USS «Stark» ледь живий покинув Ормузську затоку, отримавши в борт два «Екзосет». Але, в цілому, фрегати типу «Олівер Перрі» вже багато років безперервно несуть вахту в найбільш напружених точках Землі - у Перській затоці, біля берегів Кореї, у Тайванській протоці ...

9 місце - Атомний крейсер «Лонг-Біч»

USS «Long Beach» (CGN-9) став першим у світі ракетним крейсером, а також першим крейсером з ядерною енергетичною установкою. Квінтесенція передових технічних рішень 60-х років: радари з фазованими антенними решітками, цифрова БІУС та 3 новітні ракетні системи. Створювався для спільних дій з першим атомним авіаносцем «Ентерпрайз». За призначенням - класичний ескортний крейсер (що не завадило у ході модернізації озброїти його «Томагавками»).

Протягом кількох років (спущений на воду в 1960) чесно «нарізав кола» навколо Землі, б’ючи рекорди та звеселяючи публіку. Згодом зайнявся більш серйозними речами - до 1995 року пройшов всі війни від В'єтнаму до «Бурі в пустелі». Кілька років перебував на передовій лінії у Тонкінській затоці, контролюючи повітряний простір над Північним В'єтнамом, збив 2 МіГа. Вів радіотехнічну розвідку, прикривав кораблі від нальотів авіації ДРВ, рятував з води збитих льотчиків.

Корабель, з якого розпочалася нова ракетно-ядерна Епоха флоту, має право бути у цьому списку.

8 місце - лінкор «Бісмарк»

Гордість Кригсмарини. Найдосконаліший лінійний корабель на момент спуску на воду. Відзначився у першому ж бойовому поході, відправивши на дно флагман Королівського флоту «Худ». Прийняв бій з усієї британською ескадрою і загинув, не спустивши прапора. З 2200 чоловік команди врятувалося лише 115.

Другий корабель серії - «Тірпіц», за роки війни не зробив жодного залпу, але однією своєю присутністю скував величезні сили союзників у Північній Атлантиці. Англійські льотчики та моряки здійснили десятки спроб знищити лінкор, втративши величезну кількість людей та техніки.

7 місце - Лінкор «Марат»

Єдині дредноути Російської Імперії - 4 лінкора типу «Севастополь» - стали колискою Жовтневої революції. Вони гідно пройшли крізь вихори Першої Світової та Громадянської війни, а згодом відіграли свою роль й у Великій Вітчизняній. Особливо відзначився «Марат» (колишній «Петропавловськ», спущений на воду у 1911 році) - єдиний радянський лінкор, який брав участь у морській битві. Учасник Льодового походу. Влітку 1919 придушив своїм вогнем повстання в Кронштадському укріпрайоні. Перший у світі корабель, на якому була випробувана система захисту від магнітних мін. Взяв участь у Фінській війні.

23 вересня 1941 стало фатальним для «Марата» - потрапивши під удар німецької авіації, лінкор позбувся всієї носової частини і ліг на ґрунт. Тяжко поранений, але не склавши зброї, лінкор продовжував захищати Ленінград. Всього за роки війни «Марат» провів 264 стрільби головним калібром, випустивши 1371 305-мм снаряд, що зробило його одним з найбільш «стріляючих» лінкорів у світі.

6 місце -  есмінець типу «Флетчер»

Кращі есмінці Другої Світової війни. Завдяки своїй технологічності і простоті конструкції були побудовані величезною серією - 175 одиниць (!) Незважаючи на відносно невисоку швидкість, «Флетчери» мали океанську дальність ходу (6500 морських миль на 15 вузлах) та солідне озброєння, до якого входило п'ять 127-мм гармат і кілька десятків стволів зенітної артилерії.

За час бойових дій втрачено 23 корабля. У свою чергу, «Флетчери» збили 1500 японських літаків. Пройшовши післявоєнну модернізацію, ще довго зберігали боєздатність, служачи під прапорами 15 держав. Останній «Флетчер» був списаний в Мексиці у 2006 році.

5 місце - авіаносці типу «Ессекс»

24 ударних авіаносця цього типу стали становим хребтом ВМС США в роки війни. Активно брали участь у всіх бойових операціях на Тихоокеанському театрі військових дій, пройшли мільйони миль, були ласою метою для камікадзе, але, тим не менш, жодного «Ессекса» не було втрачено в боях.

Величезні для свого часу кораблі (повна водотоннажність - 36 000 тон) мали на своїх палубах потужне авіакрило, що робило їх панівною силою на Тихому океані.

Після війни багато з них пройшли модернізацію, отримали кутову палубу (тип «Оріскані») і залишалися у діючому складі флоту до середини 70-х років.

4 місце - «Дредноут»

Побудований всього за один рік величезний корабель, повною водотоннажністю 21000 тон, зробив революцію у світовому суднобудуванні. Один залп HMS «Deadnought» дорівнював залпу всієї ескадри броненосців часів Російсько-Японської війни. Поршнева парова машина вперше була замінена на турбіну.

Єдину перемогу «Дредноут» здобув 18 березня 1915, повертаючись разом з ескадрою лінкорів на базу. Отримавши з лінкора «Мальборо» повідомлення про перебуваючий в зоні видимості підводного човна, він протаранив його. За цю перемогу капітан «Дредноута», що дозволив собі вивалитися з кільваторного строю, отримав з флагманського корабля найвище схвалення, яке тільки може отримати капітан HMS в англійському флоті: «Добре зроблено».

«Дредноут» став ім'ям прозивним, що дозволяє у цьому абзаці говорити про всі кораблі цього класу. Саме «Дредноути» стали основою флотів передових країн світу, відзначившись у всіх морських битвах Першої Світової війни.

3 місце - есмінці типу «Орлі Берк»

На 2012 рік у складі ВМС США перебуває 61 Іджіс-есмінець, щороку флот отримує ще по 2-3 нові одиниці. Разом зі своїми клонами - японськими есмінцями ОРО типу «Атаго» та «Конго», «Орлі Берк» є наймасовішим в історії бойовим кораблем з водотоннажністю понад 5000 тон.

Найдосконаліші на сьогоднішній день ескадрені міноносці здатні наносити удари по будь-яким наземним та надводним цілях, боротися з підводними човнами, літаками і крилатими ракетами, і навіть обстрілювати космічні супутники.

Комплекс озброєнь есмінця включає в себе 90 вертикальних пускових установок, з них - 7 «довгих» модулів, що дозволяє розмістити до 56 крилатих ракет «Томагавк».

2 місце - лінкори типу «Айова»

Еталон лінійного корабля. Творцям «Айови» вдалося знайти оптимальне поєднання вогневої міці, швидкості та захищеності.

9 гармат калібру 406 мм

Основний бронепояс - 310 мм

Швидкість ходу - понад 33 вузлів

4 лінкора цього типу встигли взяти участь у Другій Світовій війні, війні в Кореї, війні у В'єтнамі. Потім настала довга пауза. У цей час йшла активна модернізація кораблів, були встановлені сучасні ЗРК, 32 «Томагавки» ще більше посилили ударний потенціал лінкорів. Повний комплект артилерійських стволів і бронювання залишили без змін.

У 1980 році біля узбережжя Лівану знову заговорили гігантські гармати «Нью-Джерсі». А потім була «Буря в пустелі», що поставила, нарешті, крапку у більш ніж 50-річній історії кораблів цього типу.

Зараз «Айови» виведені з бойового складу флоту. Їхній ремонт та модернізація визнані недоцільними, лінкори за півстоліття повністю виробили свій ресурс. Три з них перетворені у музеї, четвертий - «Вісконсін», до цього часу потроху іржавіє на складі «Резервного флоту».

1 місце - авіаносці типу «Німітц»

Серія з 10 атомних авіаносців, загальною водотоннажністю 1000000 тон. Найбільші військові кораблі в історії людства. Останні події в Югославії та Іраку показали, що кораблі цього типу здатні стерти з лиця землі не найменші країни за лічені дні, у той час як самі «Німітц» залишаться неушкодженими від дії будь-якої протикорабельної зброї, за винятком ядерних зарядів.

Тільки Військово-Морський Флот Радянського Союзу ціною величезних зусиль та витрат міг протистояти авіаносним ударним угрупованням, використовуючи надзвукові ракети з ядерними бойовими частинами та орбітальні угруповання розвідувальних супутників. Але навіть найсучасніші технології не гарантували точне виявлення та ураження подібних цілей.

На даний момент «Німітц» є повноправними господарями Світового океану. Регулярно проходячи модернізацію, вони залишаться у діючому складі флоту до середини ХХI століття.


Джерело: http://wartime.org.ua/1091-10-naykraschih-korablv-hh-stolttya.html

Комментариев нет:

Отправка комментария